دامنه چیست

زمانی که شما تصمیم می گیرید یک سایت داشته باشید اولین چیزی که باید مشخص و ثبت کنید دامنه است. ممکن است با آن آشنایی کمی داشته باشید و بخواهید با آن بیشتر آشنا شوید. همچنین ممکن است جز افرادی باشید که وقتی این اسم را شنیدید، برایتان عجیب و نا آشنا بیاید. در هر صورت ما در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کاملی درباره دامنه در اختیار شما قرار دهیم.

دامنه چیست؟

دامنه که به آن دامین نیز گفته می شود، معادل انگلیسی Domain می باشد. دامنه همانند یک آدرس است. هنگامی که شخصی می خواهد به سایت شما دسترسی داشته باشد باید آن را در مرورگر وارد کند تا بتواند سایت شما را مشاهده کند. در فضای اینترنت برای این آدرس یک IP در نظر گرفته می شود.

IP ها که همانند 66.248.65.12 هستند برای در ذهن ماندن مورد سختی می باشند. از این رو به جای IP از حروفی استفاده می گردد که به این آی پی متصل است. در واقع همان چیزی که شما برای ورود به سایت ها در بالای مررگر تایپ می کنید دامنه شما می باشد، همچون:

 • com
 • ir
 • com
 • و …

همانطور که مشاهده کردید به این موارد دامنه گفته می شود. شما وقتی می خواهید سایتی راه اندازی کنید باید یک دامنه ثبت و خریداری کنید. دامنه ای که قبلا کسی آن را ثبت نکرده باشد. این دامنه باید ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه به شما توضیح می دهیم.

پسوندهای دامنه

پسوندهای دامنه

همانطور که در دامنه هایی که به عنوان نمونه برای شما آوردیم مشاهده می کنید هر دامنه دو جز دارد. یک جز که نام برند و کسب و کار سایت شما را مشخص می کند. بخش دوم که بعد از یک دات (.) آورده می شود که به آن پسوند می گویند. پسوندها را شما می توانید از بین موارد موجود و با توجه به سایتتان انتخاب کنید.

انواع پسوندهای دامنه

پسوندهای دامنه انواع مختلفی دارند و به دسته های مختلفی همچون عمومی، اختصاصی و ملی تقسیم می شوند.

پسوندهای عمومی دامنه

تعدادی از پسوندهای دامنه عمومی هستند و شما در انتخاب آنها آزاد هستید. در واقع این شرکت طراحی سایت شما است که باید شما را در زمینه اتخاب پسوند راهنمایی کند. در ایران بیشتر از com و ir استفاده می شود. در ادامه به معرفی هر یک از پسوندهای عمومی دامنه می پردازیم.

 • Com : این پسوند به معنی تجاری و مخفف Commercial می باشد. بسیاری از شرکت ها از این پسوند که جهانی نیز هست استفاده می کنند. بعضی از پسوندها مختص یک کشور هستند، اما Com برای همه کشورها قابل استفاده است.
 • Net : کوتاه شده Network می باشد و همانطور که از نامش مشخص است برای سایت هایی که در زمینه شبکه و سایت فعالیت می کنند مناسب است.
 • Info : مخفف کلمه information به معنی اطلاعات است که برای سایت هایی که اطلاعات عرضه می کنند مناسب است.
 • Pro : برای سایت هایی با حوزه های تخصصی همانند شیمی، زیست و… استفاده می شود.
 • Name : برای سایت های شخصی استفاده می گردد.
 • Org : برای سایت هایی که به صرت دفتر و یا مرکز می باشند ولی غیردولتی هستند مناسب است.
 • Mobi : اگر سایت شما در حوزه موبایل است می توانید از این پسوند استفاده کنید.
 • و …..

تعداد زیادی از این پسوندهای عمومی وجود دارند که شما می توانید از آنها استفاده کنید. اما همانطور که گفتیم پراستفاده ترین آنها com می باشد.

پسوندهای اختصاصی دامنه

برای ثبت و خرید بعضی از پسوندها چون ختصاصی و مربوط به موارد خاص هستند شما باید مجوز دریافت کنید. به طور مثال پسوند .tv برای سایت های مربوط به تلویزیون و رادیو است. همچنین gov. برای مراکز و سازمان های دولتی استفاده می گردد. پسوندهای اختصاصی دیگری هم داریم، همچون int. ، edu. ، travel. و…. .

پسوندهای ملی دامنه

حتما شما هم دامنه هایی با پسوند ir را مشاهده کرده اید. این پسوند نشان دهنده ایرانی بودن دامنه است. هر کشوری برای خود یک پسوند خاص دارد. در ایران همانطور که گفتیم پسوندهای com و ir بیشتر خریداری می شوند. ir از com ارزان تر می باشد. اما برای خرید آن باید شما شناسه نیک داشته باشید. در ادامه درباره این شناسه توضیحاتی را ارائه می دهیم.

ویژگی های یک دامنه خوب

ویژگی های یک دامنه خوب

برای انتخاب دامنه باید وسواس به خرج داده و یک نام خوب انتخاب کنید. در شرکت ما برای انتخاب دامنه برای طراحی سایت شرکتی در شاهین شهر و همچنین طراحی سایت فروشگاهی در شاهین شهر شما را راهنمایی می کنیم. ما به شما پیشنهاداتی ارائه می دهیم که بتوانید از بین آنها یک مورد را انتخاب کنید.

دامنه ای که انتخاب می کنید در درجه اول باید مشخص کننده کسب و کار و حرفه شما باشد.به طور مثال ما asrekiyan که نام مجموعه مان است را انتخاب کرده ایم. بعضی از اشخاصی که در حوزه های فروشگاهی فعالیت می کنند از کلمه  shop کنار اسم فروشگاه استفاده می کنند، مثلا aradshop . شما نیز سعی کنید نامی را برای دامنه انتخاب کنید که علاوه بر داشتن ویژگی های زیر معرف شما باشد.

 • کوتاه باشد. سعی کنید از کوتاه ترین کلمه استفاده کنید.
 • تایپ آن به چند صورت امکان پذیر نباشد که یک شخص نتواند آن را به راحتی تایپ کند. در واقع ساده و روان باشد.
 • در صورت امکان از خط تیره و موارد این چنینی در دامنه استفاده نکنید.

چه زمانی باید دامنه ثبت و خریداری شود؟

شما قبل از اینکه بتوانید سایت را طراحی و ایجاد کنید و یا هاستی خریداری کنید ابتدا باید دامنه خود را خریداری کرده باشید. در واقع مراحل ایجاد سایت به این صورت است. خرید دامنه، خرید هاست (که باید دامنه به آن متصل شود) و سپس طراحی سایت. شما بدون خرید دامنه و هاست نمی توانید سایتی را راه اندازی کنید.

شما در واقع ابتدا باید یک آدرس برای مغازه (دامنه) در نظر بگیرید. سپس مغازه ای ایجاد کنید (هاست) که بتوانید محصولات خود را در آن در معرض دید و فروش (طراحی سایت) بگذارید.

جهت آشنایی با هاست می توانید به مقاله ” آشنایی کامل با هاست و انواع آن ” در سایت ما مراجعه کنید.

چگونه یک دامنه ثبت کنیم؟

چگونه یک دامنه ثبت کنیم؟

ثبت دامنه کار بسیار آسانی است. شما باید مراحل زیر را طی کنید.

 • از آزاد بودن دامنه مطمئن شوید: ابتدا بررسی کنید که دامنه آزاد است یا خیر. هر دامنه فقط برای یک نفر قابل استفاده است. اگر قبل از شما شخصی دامنه مدنظر شما را خریده باشد امکان خرید توسط شما نیست. شما در گوگل سرچ کنید “بررسی آزاد بودن دامنه” و از یکی از سایت های ارائه دهنده این خدمت، آزاد بودن دامنه خود را چک کنید.
 • اقدام به خرید دامنه کنید: اگر دامنه شما com باشد می توانید از طریق شرکت های ارائه دهنده دامنه به سادگی خریداری کنید. اما اگر ir است برای خرید به شناسه نیک نیاز دارید.

همانطور که مشاهده کردید خرید و ثبت دامنه آسان است. ما در مجموعه عصر کیان، طراحی سایت در شاهین شهر ، خرید دامنه و هاست را برای شما انجام می دهیم. از این رو اگر شما از خدمات طراحی سایت ما استفاده می کنید بابت مراحل این کار نگرانی نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که شما از طریق شرکت های ارائه دهنده هاست نیز می توانید در هنگاه خرید هاست، دامنه را نیز به سادگی خریداری کنید.

ثبت شناسه نیک چگونه است؟

در ایران قبل از ثبت دامنه ir شما باید یک شناسه نیک بسازید. برای ساخت شناسه نیک به سایت ایرنیک به آدرس www.nic.ir مراجعه کنید. در این سایت گزینه “ساخت شناسه کاربری” را انتخاب کنید.

در مرحله بعد باید مشخص کنید که این دامنه به صورت حقوقی باید ثبت شود یا حقیقی. بقیه مراحل کاملا ساده است. در نهایت به شما یک شناسه نیک داده می شود که باید برای خرید دامنه از آن استفاده کنید.

چگونه دامنه به هاست متصل می شود؟

چگونه دامنه به هاست متصل می شود؟

هنگامی که شما یک هاست را خریداری می کنید، به شما نیم سرورهایی داده می شود. این نیم سرورها باید در قسمت مربوط به نیم سرور دامنه ثبت شود. با این کار دامنه و هاست به یکدیگر متصل می شوند. البته توجه داشته باشید که هنگام خرید هاست باید دامنه خود را برای شرکت ارائه دهنده هاست ارسال کنید. هنگام ثبت هاست توسط این شرکت ها باید دامنه شما در هاست ثبت شود.

آیا باید دامنه هر ساله تمدید و دوباره خریداری شود؟

هنگام خرید دامنه شما مشخص می کنید که هزینه خرید دامنه برای چه مدت را پرداخت می کنید. عمدتا به صورت سالانه خریداری می شود. قبل از اتمام زمان شرکتی که از او دامنه را خریداری کرده اید، جهت تمدید به شما ایمیل می زند و یا از راه های دیگر اطلاع رسانی می کند.

توجه داشته باشید که در صورتی که دامنه تمدید نشود، تا مدت زمان کمی دامنه برای شما حفظ می شود. بعد از آن برای خرید توسط دیگران آزاد می گردد. پس هنگام دریافت اطلاعیه تمدید دامنه سریعا برای تمدید آن اقدام کنید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *