گواهینامه ssl

گواهینامه SSL امروزه برای سایت ها بسیار مهم است. اگر شما هم یک سایت داشته باشید حتما از دیگران و یا مدیر سایت خود شنیده اید که باید این گواهینامه را دریافت کنید. از همین ابتدا به شما بگویم که داشتن این گواهینامه بسیار آسان است. در ادامه شما را بیشتر با SSL آشنا می کنیم و همچنین روش دریافت آن را توضیح می دهیم.

مورد دیگری که ممکن است توجه شما را جلب کرده باشد، این است که هنگام پرداخت اینترنتی و یا خرید از یک سایت به شما گفته می شود که دقت کنید که لینک سایت با HTTPS شروع شده باشد. اما چه تفاوتی بین HTTP و HTTPS وجود دارد؟ اهمیت وجود S چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید که به سوالات شما پاسخ دهیم.

 گواهینامه SSL چیست؟

SSL مخفف عبارتSecure Socket Layer  می باشد. یک تکنولوژی است که برای ارتباط امن بین سرور و مرورگر به ثبت رسیده است. داده هایی که بین سرور و مرورگر تبادل پیدا می کند باید امن نگه داشته شود. از این رو از SSL استفاده می شود که از این داده ها محافظت گردد.

انواع SSL

انواع SSL

هر مجموعه ای بعد از طراحی سایت شما، SSL مورد نیاز شما را فراهم می کند. اکثر سایت ها به دلیل عادی و حقیقی بودن تنها به گواهینامه DV نیاز دارند. این گواهینامه به طور رایگان در مجموعه عصر کیان و دیگر مجموعه ها ارائه می گردد. اما برای گواهینامه های سطح بالاتر باید هزینه ای را پرداخت کنید.

مجموعه عصر کیان ، طراحی انواع سایت همچون طراحی سایت فروشگاهی در شاهین شهر و طراحی شرکتی در شاهین شهر .

Domain Validation – DV

هنگام دریافت این گواهینامه تنها دامنه اعتبار سنجی می گردد. از این رو به سرعت دریافت می شود. این گواهینامه برای سایت های عادی که مربوط به اشخاص حقیقی است استفاده می گردد. هنگام دریافت این گواهینامه عبارت HTTP در لینک دامنه به HTTPS تغییر می کند.

Organization Validation – OV

در این گواهینامه علاوه بر امنیت اطلاعات رد و بدل شده بین سرور و مرورگر، یک اعتبار برای کسب و کار نیز می باشد. سطح اعتبار این گواهینامه SSL از DV بیشتر است. برای دریافت این گواهینامه که تنها برای موارد حقوقی همچون شرکت ها و سازمان ها ارائه می شود، نیاز است که مدارک هویتی و ثبتی شرکت تایید شود.

هنگام دریافت OV اطلاعات شرکت یا سازمان در SSL ثبت می گردد. زمان تقریبی مورد نیاز برای دریافت آن 14 روز می باشد. بعد از دریافت آن کاربران با کلیک روی آیکون ssl  می توانند اطلاعات شرکت را مشاهده کنند.

Extended Validation – EV

بین گواهینامه های SSL این نوع از اعتبار بیشتری برخوردار است. در سایت هایی که بحث امنیت بسیار بالا است و به میزان زیادی تراکنش مالی انجام می گیرید، از این گواهینامه استفاده می گردد. هنگام دریافت این گواهینامه قسمتی از نوار آدرس سبز می شود. برای دریافت EV اطلاعات بیشتری دریافت می شود.

S آخر HTTPS به چه معنا است؟

S آخر HTTPS به چه معنا است؟

با توضیحات بالا باید متوجه شده باشید که هنگامی که یک سایت گواهینامه SSL را دریافت می کند، این s که به معنای Secure است، به http آن اضافه می گردد. از این رو با داشتن این حرف شما اطمینان حاصل می کنید که اطلاعات شما به صورت رمزنگاری شده و کاملا ایمن انتقال داده خواهد شد.

چرا استفاده از گواهینامه SSl مهم است؟

یکی از مهمترین مواردی که از این گواهینامه استفاده می شود، در سایت های فروشگاهی و سایت هایی است که پرداخت آنلاین دارند. در صورتی که این گواهینامه در سایت فعال نباشد، هنگام وارد کردن شماره کارت کاربر، هکرها به راحتی می توانند این اطلاعات را هک کنند.

از این رو برای امنیت اطلاعات استفاده از SSL بسیار مهم است. هنگام نصب SSL هکرها تنها اطلاعات نامفهوم و رمزنگاری شده را مشاهده خواهند کرد و نمی توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

مزیت های استفاده از SSL

  • امنیت: همانطور که گفتیم مهمترین دلیل استفاده از این گواهینامه امنیت اطلاعات است. از این رو پرداخت های سایت شما ایمن خواهد بود.
  • اعتماد: با داشتن گواهینامه اس اس ال، شما به کاربران خود این اطمینان را می دهید که استفاده از سایت شما کاملا امن است.
  • عدم نیاز به افزودنی های اضافه: برای اضافه کردن این امکان به سایت نیازی به اضافه کردن موراد زیادی به سایت نبست و تنها با چند کار ساده می توانید آن را به سایت خود اضافه کنید.
  • افزایش رتبه شما در گوگل: یکی از پارامترهای مهم برای گوگل داشتن SSL است. گوگل به امن بودن سایت ها توجه ویژه ای نشان می دهد. از این رو این موضوع را برای سایت ها یک امتیاز برای رتبه بندی جایگاه آنها در سرچ گوگل در نظر گرفته است.
  • افزایش فروش: با توجه به آگاهی سازی اشخاص نسبت به بررسی امن بودن سایت ها، کاربران هنگام خرید از شما به وجودssl دقت می کنند. از این رو داشتن این گواهینامه فروش شما را افزایش می دهد.
  • تایید هویت: همانطور که گفتیم شرکت های بزرگ با دریافت SSL احراز هویت می شوند. از این رو با داشتن این گواهینامه مشخص می شود که این شرکت واقعی است و یک شرکت دروغین نمی باشد.
  • دریافت اینماد: شما برای اینکه بتوانید از اینمادهای ستاره دار استفاده کنید باید حتما ssl داشته باشید.

چگونه متوجه شویم که یک سایت SSl دارد؟

چگونه متوجه شویم که یک سایت SSl دارد؟

برای اینکه بررسی کنید یک سایت ssl دارد یا خیر باید به نوار آدرس آن دقت کنید:

  • وجود s در کنار http که https می شود.
  • وجود علامت قفل در کنار آدرس سایت.

باورهای اشتباه درمورد گواهینامه ssl

متاسفانه باورهایی در بین کاربران برای این گواهینامه شکل گرفته که درست نیستند. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

فقط سایت های فروشگاهی به آن نیاز دارند

این تفکر کاملا اشتباه است. در حال حاضر در بعضی از مرورگرها هنگام ورود به سایت شما با اخطاری مواجه می شوید. در این اخطار گفته شده که ورود به این سایت امن نیست، آیا می خواهید به صورت ناایمن ادامه دهید یا خیر.

Ssl  تاثیری در تعداد بازدیدکنندگان سایت ندارد

همانطور که قبلا نیز گفتیم، امروزه کاربران با تاثیرات این گواهینامه آنشایی دارند. از این رو عدم وجود ssl کاربران را می ترساند و سریعا از سایت شما خارج می شوند. همچنین در مزیت ها گفتیم که گوگل برای رتبه بندی سایت ها نیز این گواهینامه را یک ملاک قرار می دهد. از این رو در صورتی که شماssl  داشته باشید در جایگاه بالاتری در سرچ گوگل قرار می گیرید. در نتیجه بازدید از سایت شما افزایش پیدا می کند.

Ssl سرعت لود سایت را کند می کند

این مورد اصلا صحت ندارد. وجود این گواهینامه تاثیری در سرعت سایت شما نمی گذارد.

Ssl  کاملا سایت شما را ایمن می کند

اس اس ال تمام اطلاعات سایت شما را رمزگذاری نمی کند. همچنین این گواهینامه در مسیر خود اطلاعات را امن نگه می دارد اما نمی تواند امنیت در مبدا و مقصد را نیز حفظ کند. از این رو هرچند وجود آن باعث امنیت بالایی می شود، اما به معنای امنیت صددرصدی نیست. امنیت باید در سرور نیز برقرار شود.

چگونه SSL را تهیه کنیم؟

چگونه SSL را تهیه کنیم؟

در صورتی که سایت شما در مجموعه ما ( عصر کیان ) طراحی شده است، کافی است از ما درخواست کنید که این گواهینامه را برای شما تهیه و فعال کنید. در صورتی که در مجموعه های دیگر سایت خود را طراحی نموده اید نیز، با ارائه درخواست به آن مجموعه می توانید گواهینامه ssl را تهیه کنید.

اما اگر خود شما می خواهید برای دریافتssl  اقدام کنید، به شرکتی که هاست خود را تهیه کرده اید درخواست را ارائه دهید. شرکت های ارائه دهنده هاست،ssl  را نیز ارائه می دهند.

هزینه گواهینامه ssl چقدر است؟

در صورتی که بخواهید نوع DV را تهیه کنید شرکت ارائه دهنده هاست شما به طور معمول آن را به طور رایگان در اختیار شما قرار می دهد. اما در صورتی که گواهینامه های سطح بالاتر را نیاز داشته باشید، باید سالانه هزینه ای را پرداخت کنید. که این هزینه توسط شرکت ارائه دهنده ssl مشخص می گردد.

5/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *