طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا

وقتی صحبت از طراحی سایت می شود، کلمه ریسپانسیو بودن سایت حتما به گوش شما خواهد خورد. بسیاری از افراد در راهنمایی های خود به شما می گویند که دقت کنید حتما سایتی که برایتان طراحی می شود ریسپانسیو باشد. یا در قراردادها و جلسات طراحی سایت و سئو با این کلمه مواجه خواهید شد.

منظور از سایت ریسپانسیو چیست؟ چرا این میزان اهمیت دارد؟ روی سئو سایت چه تاثیری دارد؟ باید حتما سایت ما ریسپانسیو باشد؟ و سوالات دیگری که ممکن است در ذهن شما شکل بگیرد، همگی در این مقاله به شما پاسخ داده می شود.

ریسپانسیو بودن سایت یعنی چی؟

ریسپانسیو معادل انگلیسی کلمه Responsive به معنی واکنشگرا می باشد. به طور خلاصه می توان گفت منظور از ریسپانسیو بودن سایت این است که سایت در هر نوع صفحه نمایش از صفحه نمایش های بزرگ گرفته تا گوشی و تبلت، مرتب و به طور صحیح نمایش داده شود.

در گذشته ها کاربران فقط از صفحه نمایش هایی همچون مانیتور استفاده می کردند. از این رو بحثی به عنوان ریسپانسیو بودن سایت در صفحات دیگر زیاد مهم نبود. اما امروزه ما انواع سایزهای صفحه نمایش را داریم. گوشی های کوچک و بزرگ، تبلت ها، مینی لپ تاپ، لپ تاپ ها، مانیتورهایی با سایزهای مختلف.

سایت شما باید در همه این صفحه ها، خوانا، مرتب و مناسب باشد. به طور مثال برای مشاهده بخشی نیاز نباشد که فرد در گوشی صفحه را زوم کند. یا زمانی که سایت با تبلت باز می شود، قسمتی از سایت از صفحه بیرون نزده باشد و مشکلات دیگری که در صورت ریسپانسیو نبودن سایت شما از نظر ظاهری با آن روبه رو خواهد بود.

سایت من حتما باید ریسپانسیو و واکنشگرا باشد؟

سایت من حتما باید ریسپانسیو و واکنشگرا باشد؟

بله، صد در صد. شما هنگامی که برای جلسه و بستن قرارداد به هر مجموعه ای مراجعه می کنید، یکی از گزینه های قرارداد طراحی سایت، اشاره به انجام طراحی ریسپانسیو توسط آن مجموعه دارد.

حتما بعد از تمام شدن طراحی سایت، سایت را با صفحه های نمایش مختلف بررسی کنید و مطمئن شوید که کاربران شما، سایتتان را به خوبی و مناسب مشاهده خواهند کرد.

در حال حاضر درصد بالایی از بازدیدکنندگان سایت ها را کاربران موبایل به خود اختصاص داده اند. تصور کنید که مشتری یا کاربر شما با گوشی خود وارد سایتتان می شود. در صورت ریسپانسیو نبودن سایت، با یک سایت نامرتب، ناخوانا و به هم ریخته مواجه می گردد.

این موضوع باعث می شود که کاربر از سایت شما سریعا خارج شود، بدون آن که خدمات و یا محصولات شما را مطالعه کند. این امر علاوه بر اینکه اعتبار شما را از بین می برد، از مشاهده خدمات و محصولات شما و در نتیجه سوددهی و یا فروش شما نیز جلوگیری می کند.

ما در مجموعه عصر کیان، مجموعه طراحی سایت در شاهین شهر، سایت هایی کاملا ریسپانسیو و واکنش گرا برای شما طراحی می کنیم.

ریسپانسیو بودن سایت چه مزایایی دارد؟

تا اینجای مقاله سعی کردیم توضیحات روان و ساده ای را برای Responsive بودن سایت به شما ارائه دهیم. در ادامه به صورت کلی تر شما را با مزایای واکنش گرا بودن سایت آشنا می کنیم.

تجربه بهتر کاربری

در گذشته که امکان ریسپانسیو سازی سایت ها مانند حال فراگیر نبود، بسیار پیش می آمد که وقتی با گوشی موبایل وارد سایتی می شدید، یک صفحه همانند طراحی دستکتاپ مشاده می کردید که تمامی المان ها تا حد زیادی کوچک شده بودند.

در این حال شما باید صفحه را زوم کردن و هر قسمت سایت را به صورت جدا گانه می دیدید که بسیار سخت بود و شما را خسته می کرد. اما در حال حاضر، سایت های ریسپانسیو به شما یک طراحی خوانا و زیبا برای صفحات کوچک تر می دهند.

اهمیت واکنشگرا بودن برای گوگل و از نظر سئو سایت

اهمیت واکنشگرا بودن برای گوگل و از نظر سئو سایت

بسیاری از افراد هدفشان از طراحی سایت صرفا داشتن یک سایت نیست. بلکه آنها با استفاده از خدمات سئو، سعی می کنند برای سایت خود بازدیدهای بیشتری جذب کرده و از این طریق استفاده کنندگان از خدمات و یا فروش محصولات خود را زیاد کنند.

یکی از مواردی که گوگل در بحث سئو و هنگام مشخص کردن جایگاه سایت شما به آن بسیار اهمیت می دهد، ریسپانسیو بودن سایت است. در واقع گوگل از شما می خواهد سایتی را در فضای اینترنت برای کاربرای به نمایش بگذارید که برای تمامی کاربران (کاربران مانیتور و گوشی) قابل استفاده مناسب باشد.

علاوه بر این ما باید برای جذب بازدید و کاربر بیشتر در سایت، تمامی کاربران را در نظر گرفته و مطمئن شویم که آنها می توانند به صورت صحیح سایت، خدمات و محصولات ما را مشاهده کنند. در واقع یک رابط کاربری مناسبی برای تمامی کاربران داشته باشد.

از این رو در مبحث سئو، ریسپانسیو بودن بسیار مورد اهمیت واقع شده، هم به دلیل توجه گوگل و هم برای اینکه کاربران زیادی از گوشی موبایل هستند.

جذب کاربران بیشتر

همانطور که قبلا نیز گفتیم، امروزه بازدیدکنندگان سایت ها بیشتر از گوشی موبایل استفاده می کنند و از این رو شما با داشتن یک سایت ریسپانسیو می توانید به سادگی این کاربران را جذب کنید.

هزینه کمتر برای توسعه

بیشتر در گذشته و تعداد کمی هم در حال حاضر به جای استفاده از ریسپانسیو کردن سایت در طراحی، برای هر صفحه نمایش (مانیتور، تبلت و گوشی) یک نسخه طراحی می کنند. این امر هزینه های شما را بسیار زیاد می کند. در حالی که به سادگی می توانید اه یک هزینه و کمک از یک طراح سایتی که به صورت ریسپانسیو سایت را طراحی می کند، هزینه ها را بسیار کاهش دهید.

نگهداری و به روز رسانی ساده تر

در صورتی که شما به جای طراحی سایت واکنشگرا از طراحی چند نسخه ای استفاده کنید، برای هر تغییر و آپدیتی باید تمامی نسخ را ویرایش کنید. این امر هم هزینه ها را افزایش می دهد و هم زمان و انرژی شما را.

چگونه یک سایت ریسپانسیو و واکنشگرا داشته باشیم؟

این امر ساده است. اگر شما می خواهید به یک شخص یا مجموعه کار طراحی سایت خود را بسپارید، کافی است درخواست کنید سایت Responsive طراحی گردد. اما در صورتی که خود شما طراح سایت هستید، مساله کمی مشکل تر است.

در طراحی سایت با cms ها مانند وردپرس، اکثر قالب های موجود ریسپانسیو هستند و شما نیز می توانید هنگام استفاده از قالب از این موضوع اطمینان حاصل کنید. اما اگر به صورت کدنویسی شده سایت را طراحی می کنید باید از امکاناتی همچون bootstrap کمک بگیرید.

ما در مجموعه عصرکیان، تمامی سایت های ارائه شده به مشتریان را کاملا ریسپانسیو طراحی می کنیم. از این رو شما می توانید برای ثبت درخواست طراحی سایت شرکتی در شاهین شهر و دیگر شهرها و همچنین طراحی سایت فروشگاهی در شاهین شهر و دیگر شهرهای ایران عزیزمان با ما تماس بگیرید.

تست و بررسی ریسپانسیو بودن سایت

تست و بررسی ریسپانسیو بودن سایت

ساده ترین راه برای تست واکنشگرا بودن سایت این است که با چند دستگاه مختلف، همچون گوشی، تبلت، لپ تاپ و مانیتورهای بزرگتر سایت را چک کنید. این کار ساده است ولی راه های حرفه ای تر و اصولی تر نیز می باشد. زیرا شما نهایتا روی 4 یا 5 سایز صفحه نمایشگر بتوانید تست را انجام دهید، اما ابزارهایی هستند که این کار را بر روی هزاران سایز چک می کنند.

ابزار Mobile Friendly Test برای تست موبایل

شما از این ابزار می توانید جهت تست ریسپانسیو بودن سایت برای موبایل استفاده کنید. کافی است وارد سایت به ادرس زیر شود و سپس در کادر مشخص شده دامنه سایت خود را وارد کنید.

https://search.google.com/test/mobile-friendly

سایت Responsive Test Tool

با ورود به آدرس زیر شما می توانید سایت خود را در هر نوع صفحه نمایشی که بخواهید مشاهده و تست کنید. با این کار شما خودتان نیز نحوه نمایش سایت را به طور کامل مشاهده خواهید کرد.

https://responsivetesttool.com/

سایت ها و ابزارهای زیادی هستند که شما می توانید از آنها استفاده کنید. ما در اینجا تنها دو نمونه را برای شما بیان کردیم.

کلام آخر…

ما سعی کردیم برای شما با زبانی ساده و روان توضیحات کاملی را برای سایت واکنشگرا ارائه دهیم. امیدواریم که تمامی سوالات شما پاسخ داده شده باشد. اگر سوالی در ذهن خود دارید می توانید در زیر همین محتوا برای ما کامنت کنید که ما پاسخ دهیم.

ما در مجموعه عصرکیان همواره در تلاشیم بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم که بتوانید بهترین استفاده و بهره وری را از سایت های خود داشته باشید. شما می توانید در هر کجای ایران که هستید از خدمات سئو و طراحی سایت مجموعه ما استفاده کنید.

5/5 - (21 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *