بازاریابی محتوا چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و تغییر سبک های خرید و بازاریابی انتظار کاربران نیز تغییر کرده است. زمانی که یک فرد می خواهد یک محصول را خریداری کند، دوست دارد محتوایی در دسترس داشته باشد که بتواند با استفاده از آن با ویژگی ها و خود محصول به خوبی آشنا شود.

از این رو این امر باعث شده است که کانتنت مارکتینگ در بازاریابی جایگاه ویژه ای پیدا کند. امروزه برای پشرفت و موفق شدن در فروش محصولات خود و همچنین جذب مشتری برای خدمات شما می توانید از این شیوه استفاده کنید.

اما دقیقا کانتنت مارکتینگ چیست؟ چطور می تواند به ما کمک کند؟ و سوالات دیگری که ما در این مقاله برای شما پاسخ داده ایم. پس با ما همراه باشید.

تعریف کانتنت مارکتینگ

کانتینت مارکتینگ معادل کلمه انگلیسی (content marketing) به معنای بازاریابی محتوا می باشد. زمانی که شما به تولید و انتشار محتوا برای محصولات و خدمات خود می پردازید، در واقع کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوا انجام داده اید.

این محتواها می توانند هر چیزی همچون متن، فیلم، عکس و … باشد که به مشتریان شما اطلاعات مفید و موردنیاز آنها را ارائه می دهند. همچنین می توانند در کانال های مختلفی انتشار یابند، همچون سایت.

امروزه به دلیل افزایش سایت ها و همچنین فروش محصولات و جذب مشتریان از طریق سایت، بازاریابی محتوایی برای سایت ها بسیار گسترده شده و در واقع برای صاحبان سایت ها یک امر ضروری تلقی می گردد.

یک مثال از بازاریابی محتوا

کانتنت مارکتینگ چیست

برای آنکه بتوانید با مزایای شیوه کانتنت مارکتینگ اشنا شوید اجازه دهید مثالی را برای شما بیان کنم. در نظر بگیرید که شما قصد خرید یک وسیله برقی خانگی را دارید. انواع مختلفی از آن در بازار موجود است که امکانات متنوعی را نیز برای شما فراهم می کنند.

به طور مثال می خواهید یک دستگاه غذاساز یا چندکاره خریداری کنید. می توانید تنها دستگاهی را خریداری کنید که برای شما عمل مخلوط و خرد کردن را انجام دهد، یا اینکه دستگاهی که امکانات دیگری همچون صفحه های رنده و … داشته باشد.

از کجا باید اطلاعات لازم از نحوه کار، امکانات، جنس و … این دستگاه ها را به دست بیاورید؟ بسیار ساده در اینترنت جستجو می کنید و با مطالب زیادی در سایت ها روبه رو خواهید شد.

چرا این سایت ها چنین مطالب کامل و مفیدی را در مورد محصولات خود در سایت انتشار داده اند؟ چه کسی می تواند محصول خود را به فروش برساند؟ و…

مطمئنا شخصی که مطالب کامل و صادقانه تری ارائه کرده باشد، هم پاسخگوی نیاز شما خواهد بود و هم اینکه شما را ترغیب به خرید از سایت خود می کند. در نظر بگیرید یکی از سایت هایی که باز می کنید توضیحات کاملی از محصول خوب خود ارائه داده، عکس های تمامی قطعات و زوایای محصول را آپلود کرده و همچنین ویدیویی از نحوه کار با آن برای شما قرار داده است.

این صفحه و سایت همان چیزی است که شما می خواهید. این سایت با روش بازاریابی محتوا توانسته شما را جذب و به مشتری خود تبدیل کند.

مزایای کانتنت مارکتینگ

مزایای کانتنت مارکتینگ

حال که به خوبی با کانتنت مارکتینگ آشنا شدید و متوجه شدید که چگونه می تواند بر یک فرد تاثیر مثبت بگذارد، اجازه بدهید با مزایا و فواید دیگر بازاریابی محتوا نیز آشنا شوید.

قرار گرفتن در جایگاه بالای گوگل

امروزه برای افزایش فروش و جذب مشتری در سایت ها شما باید بتوانید جایگاه بالایی در سرچ گوگل به دست آورید. موردی که به شما کمک می کند که در جایگاه های بالا قرار بگیرید، تولید محتوا و بازاریابی محتوایی است.

البته گوگل به موضوع مفید و کامل بودن محتوای شما بسیار اهمیت می دهد. از این رو برای موفقیت باید محتواهای کامل و خوبی را ارائه دهید.

منبع قابل اعتماد

زمانی که شما برای خدمات و محصولات خود مطالب مفید و کاملی را ارائه دهید، به مرور زمان شما به یک منبع برای اطلاعات محصولات و خدمات تبدیل می شوید. البته این مورد نیازمند داشتن صداقت در مطالب ارائه شده و همچنین کامل بودن مطالب دارد.

توصیه می کنیم از ترکیب انواع فرمت های بازاریابی محتوا که در مطالب بعدی توضیح می دهیم استفاده کنید و محتوایی کامل به کاربران ارائه دهید. این گونه آنها به مطالب شما اطمینان می کنند و حتی شما را به عنوان یک منبع اطلاعاتی خوب به دیگران معرفی خواهند کرد.

جذب مشتریان با هدف

زمانی که شما از بازاریابی محتوا استفاده می کنیدف می توانید مشتریانی را جذب کنید که دقیقا به دنبال شما هستند. تصور کنید شما یک محتوا برای معرفی یک محصول ارائه داده اید. در این محتوا ویژگی های آن را به خوبی شرح داده اید. چه کسی به دنبال این محتوا است؟ کسی که قصد خرید آن را دارد. در نتیجه شما به صورت هدفمند مشتریان را به سمت سایت خود می کشانید.

کسب اعتماد مشتریان

زمانی که یک شخص می خواهد از سایت شما خرید کند یا از خدمات شما استفاده کند، سوالات زیادی در ذهن خود دارد. این خدمت به چه صورت ارائه می شود؟ در چه سطحی ارائه می شود؟ زمان ارائه به چه صورت است؟ و… .

اگر شما بتوانید با تولید محتوای خوب به سوالات کاربران خود پاسخ دهید می توانید اعتماد آنها را جلب و انها را جذب کنید.

انواع فرمت هایی که برای بازاریابی محتوا می توانیم استفاده کنیم

انواع فرمت های بازاریابی محتوا

همانطور که قبلا نیز ذکر کردیم، کانتنت مارکتینگ فقط به متن خلاصه نمی شود. در ادامه انواع فرمت هایی که شما می توانید در این روش بازاریابی استفاده کنید را برای شما اورده ایم.

  • متن: تمامی مواردی که همچون مقاله، توضیحات محصول، اخبار و .. که به صورت متن در سایت ها استفاده می شود نوعی بازاریابی محتوایی هستند.
  • تصویر: استفاده از تصاویر در این روش نیز بسیار موثر است. شما می توانید از تصاویر محصول خود استفاده کنید. یا تصاویری آماده کنید که به طور یکجا مطالب مفیدی را به کاربر ارائه می دهد.
  • ویدیو: استفاده از ویدیو محصول، توضیح یک شخص در مورد محصول و یا هر ویدیویی که بتواند به کاربر مطالبی را ارائه دهد در بازاریابی محتوا جای می گیرد. در صورتی که ویدیو توسط خود شما تهیه شود و کپی نباشد، تاثیر ان بسیار بالاتر می رود.
  • پادکست ها: امروزه پادکست ها نیز توانسته اند جایگاه خوبی را در انتقال اطلاعات به کاربران به خود اختصاص دهند. به خصوص اگر فکر می کنید که کاربران شما زمان کمی دارند، می توانید با ارائه پادکست به انها کمک کنید که در ماشین و … از مطالب شما بهره ببرند.
  • جدول و نمودار: جداول و نمودارها می توانند اطلاعات مفیدی را در یک نگاه گسترده تر در اختیار کاربران شما قرار دهند. به طور کلی سعی کنید در بازاریابی محتوا خود از چند نمونه از این فرمت ها جهت افزایش جذابیت و مفید بودن استفاده کنید.
  • کتاب های الکترونیکی
  • انتشار پست در شبکه های اجتماعی
  • و…

چگونه بازاریابی محتوایی را انجام دهید؟

شما برای اینکه بتوانید با این روش به آنچه می خواهید برسید باید مراحلی را طی کنید و نکلاتی را مدنظر قرار دهید. در ادامه سعی شده این موارد برای شما آورده شود.

توجه داشته باشید که در مجموعه عصرکیان، مجموعه ارائه دهنده سئو و طراحی سایت در شاهین شهر، ما می توانیم در بحث سئو سایت به شما راهنمایی های لازم را جهت یک استراتژی خوب محتوایی ارائه دهیم.

مفید باشید

در درجه اول قبل از آنکه به این فکر کنید که محتوای تولیدی شما برای گوگل مناسب باشد و یا سایت خود را پر از محتوا کنید، به این فکر کنید که چگونه می توانید برای کاربران خود مفید واقع شوید.

شما باید مطالبی در سایت خود قرار دهید که به کاربر کمک کند، به اطلاعات او اضافه کند و به سوالاتش پاسخ دهد. این موارد مهم است. زمانی که به این مورد برسید، خود به خود در سئو نیز موفق خواهید شد.

محتوای تکراری ممنوع

فضای اینترنت پر شده از مطالب کپی و تکراری. شما نیز یکی دیگر از کپی کننده ها نباشید. سعی کنید محتواهایی که برای بازاریابی محتوایی اماده می کنید اصل و واقعی باشند. یک ویدیو اماده کنید که خودتان در آن صحبت کرده اید و خدمت یا محصول را معرفی کرده اید.

یا محتوا را خودتان بنوسید و توضیحات لازم در مورد محصول خود را ارائه کنید. کپی نکنید، این برای شما اصلا مناسب نیست.

روی کاربر تاثیر بگذارید

چگونه بازاریابی محتوایی را انجام دهید؟

مطالب خود را به صورتی بنویسید که کاربر را مجاب به استفاده از محصول یا خدمت شما کند. در واقع او باید احساساتش برانگیخته شود و به شما جذب شود. در این مورد دقت داشته باشید که بسیار مهم است که کاربران فکر نکنند که شما در حال سواستفاده کردن از احساسات آنها یا غیرمنطقی بودن هستید.

منبع را ذکر کنید

در صورتی که برای محتواهای خود منبع مهم و معتبری دارید، حتما آن را ذکر کنید. این کار به محتوای شما اعتبار می بخشد.

برنامه ریزی کنید

شما با کانتنت مارکتینگ آشنا شدید، ویژگی ها و نکات آن را نیز فرا گرفتید. حال برای استفاده از آن باید برنامه ریزی کنید و استراتژی داشته باشید.

چگونه یک استراتژی مناسب برای بازاریابی محتوا داشته باشیم؟

مهمترین و اولین قدم مشخص کردن هدف است. ابتدا هدف خد را به درستی مشخص کنید. با داشتن هدف است که شما می توانید بقیه مراحل را نیز به خوبی ادامه دهید.

در مرحله بعد مشخص کنید ار طریق چه کانال هایی می خواهید بازاریابی محتوایی را انجام دهید. سپس با توجه به این کانال و هدف تیمی را جمع آوری کنید که برای کانال شما متخصص هستند.

به طور مثال در صورتی که کانال شما سایت است، می توانید از نویسنده های سایت و سئوکاران خبره کمک بگیرید. توجه داشته باشید که فرمت محتوای شما نیز مهم است. از این رو ممکن است به تولیدکننده ویدیو، پادکست و … نیز نیاز داشته باشید. حال که یک تیم خوب و هدف دارید، یک جلسه تشکیل بدهید و از فکرها، ایده ها و تخصص های یکدیگر بهره برده و با توجه به این جلسه یک برنامه ریزی مناسب انجام دهید.

بعد از برنامه ریزی، محتوا را طبق جدول زمانی تهیه و انتشار دهید. توجه داشته باشید که این پایان کار نیست. باید بعد از انتشار، محتواها انالیز شوند. این آنالیز به شما کمک می کند که نقاط قوت و ضعف محتوای خود را بشناسید. در این آنالیزها، مشخص می شود که محتوای شما برای کاربر مفید بوده یا خیر؟ نیازی هست به محتوا چیزی اضافه شود؟چگونه محتوا می تواند بیشتر کمک دهنده باشد؟ و… .

کلام آخر…

در این مقاله سعی کردیم مطالب مفیدی را در زمینه بازاریابی محتوا در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید که امروزه بازارایابی با محتوا بسیار رواج پیدا کرده است، برای شما نیز می تواندی مفید باشد. البته به شرط آنکه یک استراتژی خوب داشته باشید و از تیمی خوب کمک بگیرید.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *